Posiadanie zapiętych pasów bezpieczeństwa przez każdego z pasażerów oraz kierowcę jest wymagane prawnie. Istnieją jednak od tej kwestii wyjątki. Jeden mówi o ciężarnych kobietach. Czy powinny one korzystać z tego, czy może jednak lepszym pomysłem jest zapięcie pasów?
To, kto jest zwolniony z korzystania z pasów bezpieczeństwa, jest określone między innymi przez Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym”. Mówi on o tym, że kobieta w widocznej ciąży nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy jako kierowca lub pasażer. Kto jeszcze nie jest zobowiązany do zapinania pasów?
Z posiadania zapiętych pasów zwolnieni są na przykład taksówkarze, instruktorzy jazdy i egzaminatorzy, czy też funkcjonariusze policji oraz innych służb, którzy biorą udział w przewożeniu zatrzymanych osób. Nie można również zapomnieć o zespołach medycznych, które udzielają pomocy w karetce w trakcie jazdy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w pierwszych miesiącach ciąży jest to konieczne, gdyż wtedy nie jest ona jeszcze widoczna. Właśnie widoczność ciąży jest uznana w ustawie za powód do zrezygnowania z pasów bezpieczeństwa. Nie jest ona sztywno określona, a o tym, czy dana kobieta jest w widocznej ciąży, decyduje funkcjonariusz, który dokonał zatrzymania.
Sam zapis w ustawie nie jest jednak zachęceniem kobiet w widocznej ciąży do jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a jedynie daje im taką możliwość. Mimo obecności tych przepisów wielu ekspertów wciąż zaleca kobietom nawet w widocznej ciąży jazdę z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, czy to jako pasażer, czy też jako kierowca.
Przede wszystkim trzeba o tym pamiętać, że jazda z pasami będzie znacznie bezpieczniejsza zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Nie mogą to być jednak zwykłe pasy bezpieczeństwa, gdyż te mogłyby nachodzić brzuch, co również zagrażałoby dziecku w razie wypadku. Potrzebny będzie specjalny adapter.
Po zastosowaniu specjalnego adaptera, który sprawia, iż basy bezpieczeństwa zamiast na brzuchu, będą osiadać na biodrach oraz w górnej części nóg, tym samym nie tworząc zagrożenia dla dziecka w razie wypadku, kobiety mogą bezpiecznie podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i w ten sposób dbać o zdrowie swoje i swojego dziecka tak, jak to tylko możliwe.
Zdj. główne: Beccalee/pixabay.com