Jak pielęgnować dojrzałą skórę – oto kluczowe zasady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Młody i naturalny wygląd, to marzenie każdego. Każdy z nas chce wyglądać świetnie całe życie. Jednak wraz z wiekiem, oznaki starzenia są coraz bardziej widoczne. Co zrobić, aby nasza skóra zawsze wyglądała nieskazitelnie?

Nikt z nas nie uniknie starzenia się, to naturalny proces. Starzenie się skóry jest jedną z jego oznak. Najbardziej widoczna jest starzejąca się skóra na twarzy. Oczywiście tempo i oznaki starzenia są nierównomierne, często zależy to od wielu czynników zewnętrznych, ale także osobistych predyspozycji. Ważne natomiast jest to, aby pielęgnację skóry dobrać jak najlepiej do siebie i swoich potrzeb.

Od kiedy należy zmienić pielęgnację?

Jednym z pierwszych objawów, jakie zaczniesz zauważać, będzie suchość skóry. Wysuszona skóra powinna zwrócić naszą uwagę, ponieważ z wiekiem zaczyna spadać poziom wody w organizmie, a co za tym idzie, zmniejsza się również ilość wody w skórze, dlatego przesusza się ona częściej niż wcześniej. Ponadto w komórkach spada poziom NMF, który jest naturalnym składnikiem nawilżającym naszą skórę. Starzejąca się skóra nie wydziela łoju – charakterystycznego dla młodych cer – tym samym nie magazynuje już wody i traci barierę hydrolipidową, która natłuszczą ją, zmiękcza i chroni przed utratą wody. Dlatego często cera dojrzała kojarzy się ze skórą suchą.

Drugą cechą skóry starzejącej się jest mniejsza odporność na urazy, infekcje i podrażnienia. Dlaczego? Naturalną ochroną dla skóry jest łój, który z wiekiem przestaje być produkowany. Dodatkowo na skórze dojrzałej gromadzi się martwy naskórek, ponieważ aktywność komórek obniża się nawet trzykrotnie, a przez to dłużej goją się rany. Trzecią cechą skóry dojrzałej są pojawiające się przebarwienia. Pojawiają się one, gdyż skóra ma mniejszą liczbę melanocytów, które są komórkami naskórka produkującymi melaninę, czyli barwnik chroniący przed promieniowaniem UV. Co za tym idzie, skóra starzejąca się staje się mniej odporna na działanie promieni słonecznych. Ostatnim objawem najczęściej kojarzącym się ze skórą dojrzałą są zmarszczki. Pojawiają się, ponieważ skórze zaczyna brakować kolagenu, który odpowiada za jej sprężystość. Widząc pierwsze zmarszczki, często zaczynamy zmieniać pielęgnację, jednak warto to zrobić już przy pierwszych objawach, wtedy opóźnimy moment pojawienia się zmarszczek.

Co zrobić, aby dobrze pielęgnować skórę dojrzałą?

Skórę dojrzałą musimy traktować zupełnie inaczej niż skórę dojrzewającą. Ważna jest zmiana codziennej pielęgnacji, żelów do mycia, toników, kremów. Musisz zadbać o to, żeby Twoja skóra dostała odpowiednie nawilżenie. Jeśli wcześniej nie stosowałaś peelingów, teraz zacznij. Pomogą Ci one w usuwaniu martwego naskórka. O cerę musisz dbać codziennie, tylko regularna kuracja przyniesie pożądany efekt. Jednorazowe nałożenie nawet najlepszej maseczki czy kremu niestety nic nie da. Zanim położysz krem, najpierw dokładnie oczyść skórę. Zmyj makijaż mleczkiem lub płynem do demakijażu. Zmywając oczy, przyłóż do nich waciki i potrzymaj kilka sekund. W tym czasie płyn zacznie rozpuszczać Twój makijaż, następnie zmyj go kolistymi ruchami. Nigdy nie trzyj mocno skóry. Najlepiej używać wielorazowych wacików bambusowych, dzięki nim unikniesz mechanicznych uszkodzeń. Bądź dla niej czuła i delikatna.

Następnie umyj buzię żelem lub pianką do mycia twarzy. Spłucz delikatnie ciepłą wodą. Co dwa dni stosuj także peeling. Później nanieś na twarz tonik lub hydrolat, aby wyrównać pH skóry. Jeśli nie masz toniku w spryskiwaczu, wylej trochę na dłoń, a następnie wklep go delikatnie. Nie wylewaj go na wacik. Zmarnujesz w ten sposób bardzo dużo produktu. Na koniec wklep krem dostosowany do Twojej skóry. Pamiętaj o tym, żeby był to krem nawilżający, unikaj kremów matujących. Krem nałóż w kilku miejscach na twarzy, a następnie wklepuj go palcami. To ważne, aby go nie wcierać. Wklepywany krem lepiej się wchłania i lepiej działa. Nie pomijaj też kremu pod oczy. Ważne, że musi być to oddzielny produkt, bo pod oczami nasz delikatniejszą skórę, dla której krem do twarzy może okazać się za ciężki.

Zdjęcie główne: Africa Studio/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*