Zdrowie zamienniki cukru

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cukier, zwłaszcza ten biały jest obecny w diecie każdego, nawet najzdrowszego człowieka. Sam w sobie cukier nie jest zły ani szkodliwy, jest on potrzebnym źródłem energii i dodaje w życiu przyjemności. Problemem zaczyna być jego nadmiar, którego w obecnych czasach bardzo trudno uniknąć. Zbyt duża ilość cukru w diecie prowadzi do otyłości, wielu chorób, w tym nowotworów oraz złego samopoczucia. Zobacz, jakie zdrowe zamienniki cukru możesz stosować, by nie tracić przyjemności z jedzenia słodyczy, ale uniknąć negatywnych skutków nadmiernej konsumpcji cukru. 

Ksylitol

Jednym z najbardziej popularnych zamienników cukru jest ksylitol. Jest to substancja pozyskiwana z kory brzozy – całkowicie wegańska i nieszkodliwa dla zdrowia. Ten zamiennik jest słodszy od tradycyjnego cukru, przez co możesz stosować go mniej i w ten sposób ograniczyć spożycie słodkich substancji bez poświęcania się w imię diety i zdrowia. Ksylitol często jest stosowany przez osoby na diecie ketogenicznej, która zakłada całkowitą eliminację cukru z przyjmowanych posiłków.

Erytrol

Jest to popularny słodzik, który nie ma jednak negatywnego wpływu na zdrowie. Choć jest to związek chemiczny, jest on organiczny i całkowicie bezpieczny. Erytrol jest zdecydowanie zdrowszy od białego cukru, uznawany jest nawet za najzdrowszy słodzik. Bardzo często stosuje się go, jako substancję słodzącą w słodyczach. Takie słodkie przekąski możesz kupić na https://marketbio.pl/.

Stewia

Stewia to występująca w Ameryce Środkowej i Południowej roślina, którą wykorzystuje się, jako popularny zamiennik cukru. Coraz częściej można spotkać się z napojami, sosami oraz słodyczami słodzonymi stewią. Roślina ta znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Nie dość, że nie podnosi ona poziomu cukru we krwi, to jeszcze obniża ciśnienie, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz przyspiesza gojenie ran i koi problemy żołądkowe.

Miód

Od dawna stosowanym zamiennikiem cukru jest miód. Ten wytwarzany przez pszczoły słodki płyn ma bardzo wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Podnosi odporność, działa jak naturalny antybiotyk, wspomaga leczenie wrzodów układu pokarmowego oraz hamuje rozwój miażdżycy. Sporą wadą miodu jest jednak fakt, że nie jest on wegański, a jego produkcja i konsumpcja przyczynia się do zmniejszania populacji tych niezwykle potrzebnych i pożytecznych owadów.

Syrop klonowy/daktylowy/z agawy

Syropy produkowane z roślin i owoców są fantastycznym i wegańskim zamiennikiem miodu. Przy ich pomocy możesz dosłodzić rozmaite potrawy, sosy, słodycze i desery oraz na przykład napoje, takie jak lemoniada. Są one zdrowszą opcją, jeśli chodzi o nadawanie smaku, niż biały cukier. Coraz częściej są one wykorzystywane w przemyśle spożywczym, zwłaszcza przy produkcji słodyczy dla dzieci.

Cukier trzcinowy

Jeśli lubisz słodką kawę, słodką, chrupiącą posypkę na ciastkach czy deserach, cukier trzcinowy jest mniejszym złem w porównaniu do cukru białego. Choć nie ma prozdrowotnych właściwości, tak jak inne zamienniki, nadal to zdrowsze rozwiązanie niż to, co zazwyczaj można znaleźć w cukierniczce. Jego zaletą jest identyczna do zwykłego cukru konsystencja, która może być ważna dla niektórych osób.

Zdrowie bardzo łatwo stracić, a trudno odzyskać. Wszechobecny w składach produktów spożywczych biały cukier jest jedną z przyczyn, dla których otyłość, cukrzyca oraz inne poważne choroby są coraz bardziej powszechne. Stosuj jego zamienniki i dbaj o kondycję swojego organizmu.

Zdjęcie główne: ROMAN ODINTSOV/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*