Jak w domu zadbać o zdrowie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

O zdrowie warto dbać niezależnie od wieku, płci i prowadzonego trybu życia. Są zasady, które powinien przestrzegać każdy z nas. Dotyczą one przede wszystkim odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Sprawdź, jak dbać o zdrowie bez wychodzenia z domu.

Zbilansowana dieta

Odpowiednia dieta powinna dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a więc białek, węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych i witamin. Żeby zdrowo się odżywiać, należy dostosować ilość spożywanych kalorii do wieku, płci i aktywności fizycznej.

Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków. Pozwala to organizmowi przyjmować je bez przekształcania ich w tkankę tłuszczową. Dłuższa przerwa między posiłkami skutkuje tym, że organizm magazynuje ostatnio spożywany pokarm w postaci właśnie tkanki tłuszczowej.

Istotne jest także to, żeby w diecie unikać przetworzonej żywności oraz fast-foodów. Należy jeść odpowiednią ilość warzyw i owoców. Często jest tak, że nie jesteśmy w stanie wprowadzić ich optymalnej ilości do diety. Wtedy warto sięgać po koktajle owocowo-warzywne czy musy ekologiczne.

Należy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Ilość płynów, jaką powinno się wypijać każdego dnia, jest zależna od wielu czynników, jednak najczęściej wskazywana średnia to około 2 litrów.

Aktywność fizyczna

To, czy jesteśmy aktywni fizycznie, w dużym stopniu warunkuje stan naszego zdrowia. Systematyczne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na każdy z układów organizmu. Wzmacniają one mięśnie, często pozwalają też korygować wady postawy.

Ruch wpływa także korzystnie na układ krwionośny i oddechowy. Ciśnienie krwi się obniża, a tętno zmniejsza. Poprawia się także wydolność płuc. Systematyczny wysiłek fizyczny chroni również układ nerwowy i poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, a także wzmacnia odporność organizmu.

Żeby dbać o zdrowie przez ćwiczenia, nie trzeba wcale ćwiczyć w sposób bardzo wymagający. Nie jest także konieczne wychodzenie z domu. Coraz więcej osób, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, kiedy większość czasu spędzaliśmy właśnie w domowych czterech ścianach, decyduje się na ćwiczenia nie na siłowni, a w domowym zaciszu.

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? Można wybrać ćwiczenia z użyciem ciężarków, taśm do ćwiczeń albo piłek fitness. Te ostatnie dostępne są na stronie https://athletic24.pl/pol_m_Fitness-i-Silownia_Pilki-fitness-do-cwiczen-161.html. Warto także zdecydować się na zakup rowerka stacjonarnego, bieżni czy steppera.

Ogranicz nałogi

Picie alkoholu i palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów. Duża ilość osób jednak wciąż sięga po te szkodliwe używki. Spożywany w zbyt dużych ilościach, alkohol podnosi ciśnienie krwi i zaburza pracę serca, a to natomiast zwiększa ryzyko zawału. Alkohol obciąża także wątrobę. Papierosy sprzyjają natomiast nadciśnieniu, miażdżycy, udarom mózgu oraz chorobom nowotworowym.

Zadbaj o zdrowy sen

Nawet krótkotrwały brak snu może odbić się na zdrowiu. Największy wpływ będzie miało to na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Niedosypianie może skutkować pogorszeniem koncentracji i pamięci, a także nadciśnieniem i zaburzeniem rytmu serca. Optymalna ilość snu jest kwestią indywidualną, jednak przyjęło się, że dorosłe osoby powinny spać około 7-8 godzin na dobę.

Żeby spać dobrze, trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Pokój, w którym śpimy, powinien być zaciemniony i cichy. W sypialni nie powinno być też za ciepło. Warto kłaść się spać o stałych porach i unikać drzemek w ciągu dnia. Jeśli jednak są one konieczne, nie powinny trwać dłużej niż 20 minut. Ostatni, lekki posiłek należy zjeść około 2-3 godzin przed snem. Lepiej unikać także kawy, mocnej herbaty i napojów energetycznych.

Fot. Sergio Pedemonte/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*