Twoje włosy się elektryzują? Sprawdź, jak temu zaradzić

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak tylko zaczyna się pora na puchowe kurtki i ciepłe swetry, Twoje włosy zaczynają żyć własnym życiem, psując cały Twój urok lub profesjonalny wygląd na służbowym spotkaniu? Wiedz, że w okiełznaniu kosmyków podatnych na elektryzowanie się może Ci pomóc kilka prostych trików.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Włosy elektryzują się, gdy pod wpływem tarcia o inny materiał, na przykład sweter, czapkę czy grzebień, ładują się jonami dodatnimi. Sprzyja temu kilka dodatkowych czynników:

  • suchość włosów – suche włosy są szczególnie podatne na elektryzowanie się. Ich łuska jest rozchylona i brakuje im nawilżenia;
  • niska temperatura – to dodatkowy czynnik sprzyjający zjawisku elektryzowania się włosów. Zauważ, że wiosną czy latem włosy elektryzują się bardzo rzadko;
  • suche powietrze – w nagrzanych pomieszczeniach włosom brakuje nawilżenia;
  • odzież syntetyczna – poliester, polar i inne sztuczne materiały w połączeniu z tarciem stają się przewodnikami elektryczności statycznej. Znasz zapewne to uczucie, gdy zimą zrzucasz z siebie pled lub dotykasz klamki drzwi, a one „kopią” Cię prądem.

Elektryzujące się włosy – jak temu zaradzić?

Zimą włosy stają się bardziej suche, dlatego są bardziej podatne na uszkodzenia. Aby nie były tak łamliwe i podatne na elektryzowanie się, wymagają specjalnej pielęgnacji, która zależy od rodzaju włosów.

  • Jeśli Twoje włosy są zdrowe, ale mimo wszystko trochę się elektryzują, wystarczy, że zastosujesz kosmetyk, który zregeneruje i odżywi Twoje kosmyki. Dzięki temu Twoje włosy nabiorą gęstości i przestaną sterczeć na wszystkie strony.
  • Suche i łamliwe z natury włosy mocno się elektryzują. To dlatego, że brakuje im wilgoci – i to niezależnie od sezonu. Zimą problem jednak narasta. Zwłaszcza gdy farbujesz włosy lub poddajesz je innym zabiegom z zastosowaniem agresywnych środków. W tym przypadku musisz zadbać o intensywne nawilżenie: stosuj odżywki i regularnie nakładaj maski. Możesz też się pokusić o regenerujący zabieg, który naprawi uszkodzenia w strukturze włosów i wzmocni ich cebulki.

Stosowanie kosmetyków termoochronnych do włosów

Jeśli codziennie używasz suszarki lub korzystasz z prostownicy, lokówki czy innego urządzenia do stylizacji na gorąco, pamiętaj o stosowaniu preparatu termoochronnego. Otuli on włosy delikatną silikonową warstwą zapewniającą ochronę przed wysoką temperaturą.

Jeśli widzisz, że Twoje włosy zaczynają się elektryzować po umyciu, przed suszeniem użyj olejku antystatycznego. Jeśli po wysuszeniu planujesz użyć lokówki lub prostownicy, ponownie rozpyl na włosach antystatyczny olejek. Nie przejmuj się – na pewno ich nie obciąży.

Prawidłowe czesanie włosów

Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów po użyciu grzebienia czy szczotki, zadbaj o to, by ich zęby były z naturalnego materiału. Szczotka z włosia lub drewniany grzebień nie uszkodzą struktury włosa, będą delikatnie rozplątywać kołtuny, a nawet nadadzą kosmykom blasku dzięki swoim wygładzającym właściwościom.

Nawilżenie powietrza w pomieszczeniu

Po rozpoczęciu sezonu grzewczego warto korzystać z nawilżacza powietrza. Suche powietrze negatywnie wpływa nie tylko na włosy, ale też na skórę, zwłaszcza rąk i twarzy, dlatego korzystanie z nawilżacza nie tylko zmniejszy elektryzowanie się włosów, ale też pozwoli Ci zachować zdrowy wygląd skóry.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*